حدیث

مطالب دسته ی "امام حسن (ع)"

زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام

زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام

زندگینامه امام حسن مجتبی زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام آن صفت کریمانه را که در اسما و صفات ذات الهی شنیده ‏ای، در ظهور وجود مبارک حسن علیه‏السلام ببین! اگر امام مجتبی علیه‏السلام را کریم اهل‏بیت می‏ خوانند، بدان جهت نیست که دیگر امامان معصوم از این صفت برخوردار نیستند، بلکه از آن است […]

ادامه مطلب ...
صلح امام حسن علیه السلام حکمتی بی پایان….

صلح امام حسن علیه السلام حکمتی بی پایان….

از آغاز جنگ تا صلح
 
معاویه به همراه شصت هزار نفر مرد مسلح راهی عراق گردید، امام حسن ( علیه السلام ) درنگ را جایز نشمردند و با ایراد خطبه ای آتشین در مسجد کوفه به بسیج نیرو پرداختند و به همراه دوازده هزار نفر راهی مسکن شدند . امام ( علیه السلام ) تا دیر عبدالرحمن سپاه را همراهی کردند و پس از آن خود راهی مداین شدند .
« امام حسن ( علیه السلام ) در نظر گرفت که مداین را به خاطر موقعیت حساس نظامی اش پایگاه عالی فرماندهی قرار دهد، تا همه نیروهای امدادی او بتوانند از سه منطقه ی نزدیک به آن، در آنجا گرد آیند، و هم در پشت میدان جنگ با معاویه و اهل شام یعنی مسکن موضع گرفته باشند . این دو اردوگاه هاشمی ( مداین و مسکن ) بیش از پانزده فرسنگ با یکدیگر فاصله نداشتند . این یک تاکتیک جنگی نمونه بود که در اوضاع جنگی آن زمان، هیچ نقشه ی دیگری نمی توانست جایگزین آن شود . »۲۱)
امام حسن ( علیه السلام ) را در مداین هشت هزار نفر همراهی می نمودند . « گمان قوی بر آن است که عدد سپاهیان امام حسن ( علیه السلام ) در این دو اردوگاه مجموعاً بیست هزار نفر یا اندکی بیشتر بوده است . »(۲۲)
بر این اساس امام ( علیه السلام ) در سه جبهه با دشمن روبرو بودند :
۱- مسکن به فرماندهی عبیدالله بن عباس
۲- ساباط مداین به فرماندهی امام حسن ( علیه السلام )

 

ادامه مطلب….

 

ادامه مطلب ...
زندگی نامه امام حسن مجتبی علیه السلام

زندگی نامه امام حسن مجتبی علیه السلام

 

معصوم چهارم – امام حسن مجتبى (ع ) – امام دوم

به خدا سوگند، اگر یارانى مى یافتم شب و روز را در (جهاد) با معاویه مى گذرانیدم .

امام حسن امام حسن (ع ) فرزند امیرمؤ منان على بن ابیطالب و مادرش مهتر زنان فاطمه زهرا دختر پیامبر خدا (ص ) است

امام حسن (ع ) در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم هجرت در مدینه تولد یافت . وى نخستین پسرى بود که خداوند متعال به خانواده على و فاطمه عنایت کرد.

رسول اکرم (ص ) بلافاصله پس از ولادتش ، او را گرفت و در گوش راستش ‍ اذان و در گوش چپش اقامه گفت . سپس براى او گوسفندى قربانى کرد، سرش را تراشید و هموزن موى سرش – که یک درم و چیزى افزون بود – نقره به مستمندان داد. پیامبر (ص ) دستور داد تا سرش را عطرآگین کنند و از آن هنگام آیین عقیقه و صدقه دادن به هموزن موى سر نوزاد سنت شد. این نوزاد را حسن نام داد و این نام در جاهلیت سابقه نداشت . کنیه او را ابومحمّد نهاد و این تنها کنیه اوست .

 

ادامه مطلب….

 

ادامه مطلب ...